Pereiti į pagrindinį turinį

Aplinkos objektas „Kraslavos Rotušė“ (latv. "Krāslavas Rātsnams")

Šalia Rīgas iela 54 namo,  Krāslava

 

 

Šioje aikštėje kadaise stovėjo pirmasis monumentalus mūrinis pastatas Kraslavoje – rotušė.

Jis pradėtas statyti Krāslavos miesto ekonominio pakilimo metu apie 1752 m., tuometinių Kraslavos savininkų, grafų Platerių, įgyvendinto miesto plėtros plano dėka. 

XVIII amžiaus antroje pusėje Krāslava jau buvo sėkmingas prekybos centras ir didžiavosi puikios kokybės vietiniais gaminiais – aksomu, kilimais, aukso ir sidabro dirbiniais, kurie sėkmingai buvo eksportuojami į Lietuvą, Lenkiją ir Rusiją.

Kraslavos turgaus aikštė ir pagrindinis jos papuošalas – rotušė – pastatyta pagal to meto Lenkijos architektūrą ir statybos modelį, būdami sužavėti vėlyvojo baroko architektūra.

Tai buvo įspūdingas dviejų aukštų mūrinis pastatas su aukštu mansardiniu stogu ir masyviu aštuonkampiu bokštu pastato centre, kurį vainikavo dviejų pakopų barokinė smailė - buvo laikrodis, varpas, vėtrungė.

Tradiciškai rotušėse buvo svarstyklių , muitinės, prekybos patalpos, teismo salė, kalėjimas, archyvas ir valstybės tarnautojų darbo patalpos. Urbanistine prasme turgaus aikštė su rotuše buvo kompoziciškai susieta su grafų pilimi ir bažnyčia,  svarbi buvo integracija į bendrą miesto kraštovaizdį.

XIX amžiaus pradžioje rotušė, kaip ir dauguma Kraslavos pastatų, nukentėjo nuo gaisro, dėl ko buvo nugriautas bokštas ir antrasis pastato aukštas, tačiau pirmasis aukštas ir toliau buvo naudojamas kaip kultūros centras, o vėliau kaip sporto mokykla.

Po Antrojo pasaulinio karo pastato rūsiai buvo užpilti. 2016 metais pastatas buvo nugriautas.

Aplinkos objektą „Rotušė“ 2021 metų vasarą sukūrė menininkai Mairita ir Ivo Folkmanai (latv. Mairita un Ivo Folkmaņi) pagal K. Remerio (latv. K. Rēmera) piešinį.

Objekto sukūrimą palaikė Valstybinis kultūrinio kapitalo fondas pagal Kraslavos apskrities savivaldybės projektą „Aplinkos objekto „Rotušė“ Krāslavoje sukūrimas“.